03 Luty

Erytrol - czy warto wprowadzić do diety?

Wprowadzenie słodzików na diecie redukcyjnej to dobry sposób na ograniczenie kalorii, bez ograniczania słodkości w posiłkach.

 

Wielu pacjentów podczas rozmowy na pierwszej wizycie nie jest jednak do nich przekonanych. Zazwyczaj pamiętają oni mało smaczne słodziki w tabletkach, których zwykli używać podczas poprzednich prób w celu zredukowania masy ciała.

 

Ja jednak podejmuję próbę pokazania jakimi nowościami dysponuje dzisiaj rynek i rozwiania wątpliwości dotyczących złej sławy słodzików, gdyż jak zwykle, wszystko zależy od ilości ich stosowania.

OGÓŁEM

Erytrol, erytrytol lub ((2R,3S)-Butan-1,2,3,4-tetrol) należy do grupy alkoholi wielowodorotlenowych (tzw. polioli), podobnie jak sorbitol, ksylitol czy glicerol. Znajdziemy go w owocach (np. winogronach), grzybach czy produktach fermentowanych np. w sosie sojowym.

Ze względu na swoją budowę, smakowany samodzielnie pozostawia delikatnie ochładzające uczucie na języku, ale nie odznacza się nieprzyjemnym posmakiem goryczy lub przesłodzenia po spożyciu. Natomiast po poddaniu działaniu wysokiej temperatury efekt ochładzający znika.

W większości nie jest on metabliozwany przez organizm i w postaci niezmienionej zostaje wydalony wraz z moczem. Dzięki temu, mimo, iż jest słodki, nie wpływa na poziom glukozy we krwi oraz wydzielanie insuliny z trzustki. Daje to również przewagę nad pozostałymi poliolami, takimi jak np. ksylitol, którego dawki powyżej 40 g nie powinniśmy przekraczać, ze względu na możliwość wystąpienia biegunki.

Poziom słodyczy eyrtrolu w stosunku do cukru wynosi 60-80%.

 

POZYSKIWANIE

Ze względu na niską zawartość erytrolu w owocach i warzywach, pozoskiwanie go z tych źródeł jest niepraktyczne. Synteza chemiczna w laboratorium też jest mało opłacalna ze względu na udział wysokich temperatur oraz kosztownych katalizatorów biorących udział w reakcji.

Do czasu kiedy w 1950 r. zauważono ślady tej substancji w fermentującej przez drożdże melasie. I tak też zaczęto pozyskiwać erytrol za pomocą drożdży tudzież grzybów drożdżopodobnych. I tak na przykład odmiana drożdży z rodzaju Torula jest w stanie przekształcić 35-40% glukozy w erytrol. Z czasem metody pozyskiwania stawały się coraz bardziej wyrafinowane, włączając w to również ingerencje na poziomie genomu poszczególnych rodzajów drożdży. Yarrowia lipolytica jest w stanie przekonwertować glicerol do pozyskania już znacznie większych ilości produktu docelowego.

 

Źródło:

K. Regnat, R. L. Mach, and A. R. Mach-Aigner; Erythritol as sweetener—wherefrom and whereto?; Appl Microbiol Biotechnol. 2018; 102(2): 587–595.

Twój komentarz